Konuşmacılar

MEHMET KOÇ

Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanı

Mehmet Koç 1971 yılında Bayburt’ta doğdu. Orhangazi Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinden mezun oldu. Bradford Üniversitesinde master eğitimini tamamlayan Sayın Mehmet Koç daha sonra değişik görevlerde bulundu. Evli üç çocuk babası olan Mehmet Koç, Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş ‘de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Şirketin Suudi Arabistan’da merkezleri bulunan Nesma Holding ve Gübretas Fabrikaları ile ortaklığı bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbullines A.Ş ve Etis Logistik A.Ş Yönetim kurulu Başkan Yardımcılığı ve üyeliği görevini sürdürmektedir. Bugüne kadar otuz adet şirket (Denizcilik, Turizm, İnşaat, Bilişim, İhracat ) kurmuştur. Şirketlerin yirmi adeti faaliyetlerine devam etmektedir. Sosyal olarak çeşitli aktif faaliyetlerde bulunan Mehmet KOÇ, Girişimci İşadamları Vakfı Başkanlığı yanında, DEIK(Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türk-Suud İş Konseyi Başkan Yardımcılığını da yürütmektedir.

CEVAHİR UZKURT

KOSGEB Başkanı

1995 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nde lisans, 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Siyaset Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans, 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı’nda doktora derecesi almıştır. UZKURT, sırasıyla Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2009 yılında Doçent olduktan sonra bir yıllığına Amerika’da misafir Öğretim Üyesi olarak görev yapan UZKURT, ulusal Ar-Ge ve yenilik (inovasyon) sistemleri, yenilik yönetimi, yenilikçi organizasyon kültürü, pazarlama ve yenilik ilişkisi üzerine proje çalışmaları yürütmüştür. 2015 yılında Profesör unvanı alan UZKURT’un uzmanlık alanları içerisinde ayrıca yenilik (inovasyon yönetimi), Türkiye’nin yenilik ve Ar-Ge ekosistemi, ulusal yenilik sistemleri ve ağları, girişimcilik yönetimi, Türkiye’nin girişimcilik, inovasyon ve Ar-Ge mevzuatı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Sanayi Ar-Ge Merkezleri, Ar-Ge, inovasyon ve ticarileşmeye verilen devlet destekleri, pazarlama yönetimi ve stratejileri, pazarlama araştırmaları, araştırma yöntemleri, yenilikçi organizasyon kültürü ve yapısı, kamu-üniversite-sanayi işbirliği, fikri mülkiyet hakları, Ar-Ge ve Kuluçka Merkezleri, kamu destekleri etki analizi yer almaktadır. Bu alanlara ilişkin ulusal ve uluslararası akademik platformlarda yayınlanmış çok sayıda akademik makale ve kitapları bulunmaktadır. 31 Ocak 2012’de bürokraside göreve başlayan UZKURT, sırasıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü (2012-2015), aynı bakanlıkta Müsteşar Yardımcısı (2015-2018) olarak görev almıştır. Ayrıca TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği (2014-2018), TPE Danışma Kurulu üyeliği (2013-2018) ve Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu (2015-2017) üyeliği yapmıştır. 7 Haziran 2017 tarihinden itibaren KOSGEB Başkanı olarak görev yapmakta olan UZKURT, aynı zamanda 2017 yılından bu yana Kredi Garanti Fonu (KGF) Başkan Yardımcılığı ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan UZKURT, 1973 Niğde doğumludur.

FATİH CEYLAN

Girişimci İş Adamları Vakfı Konya Şubesi Başkanı

1979 yılında Konya nın Ereğli ilçesinde öğretmen bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının görevi sebebiyle ilkokulu Konya Kadınhanı Meydanlı köyünde okudu orta okulu Kadınhanında ve konya merkez Hakimiyet ortaokulunda tamamladı. Lise eğitimini Konya merkezde bulunan Fatih Endustri Meslek lisesinde bitirdikten sonra Selçuk üniversitesi Teknik Bilimler Myo Endüstriyel otomasyon ve Kontrol Sistemleri bölümünü bitirdi. Ardından Anadolu üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirerek mezun oldu. Lise ve üniversite yıllarında ticarete ve üretime olan merakı sayesinde 10 dan fazla sektörde yaz tatilleri boyunca ve mezun olduktan sonra da çalıştı. Üç farklı sektörde faaliyet gösteren işletmeler açtı ve girişimler de bulundu. Halen 2003 yılında kurduğu endüstriyel reklam tabelası imalatı sektöründe faaliyet gösteren işletmesine devam etmektedir. 1999 yılından buyana birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldı yöneticilik yaptı. Yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 2001 yılında Ak parti konya il teşkilatına yaptığı başvurunun ardından Selçuklu gençlik Kolları kurucu Başkan yardımcısı olarak görev aldı. Bir yıl sonra ise Başkan olarak devam ettiği görevini 2005 yılında ara verdi. 2013 yılında Ak parti Konya il teşkilatında yönetim kurulu üyeliği görevine geldi. 2018 yılı başına kadar görevde kaldı. Halen kurucu olarak başladığı insan ve medeniyet hareketi il yönetim kurulu üyeliği görevine devam etmektedir. 2015 yılında Türkiye’de ilk şubesini Açan Girişimci İşadamları Vakfı nın Konya şubesinde kurucu Başkan yardımcısı olarak başladığı görevini 2017 yılı sonundan itibaren Başkan olarak devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.